İZMİR İLİ
MENDERES İLÇESİ

KARAKUYU MAHALLESİ

 

 

 

Karakuyu Köyü ilk olarak 1920 yılında birkaç ailenin yerleşmesiyle kurulmaya çalışılmış, fakat çevrenin bataklık olması nedeniyle tekrar boşaltılmıştır.1935 yılından sonra bataklıkların kurutulması, su tahliye kanallarının açılması neticesiyle; çevreye gelen Yörük (Türkmen) aşiretlerinin yerleştiği görülmeye başlamıştır.

1948 yılından sonra Bulgaristan'dan gelen 51 hane göçmen ailesinin yerleştirilmesiyle köy nüfusu artırılmıştır.

1955 yılında ilk olarak yola Karakuyu-Pancar (Torbalı) yolu ile kavuşan Karakuyu, 1981 yılında da Torbalı-Karakuyu-Palamutarası yol hattına kavuşmuştur. Köye elektrik ilk olarak 1975 yılında verilmiştir.

Köyümüze ulaşım toplu ulaşım araçları ile sağlanamamakta olup özel araçlar ile yapılabilmektedir.

Geçim kaynağı büyük oranda tarım ve hayvancılığa dayanan Karakuyu Köyü ülkenin gelişmesiyle paralel olarak modern tarım tekniklerini kullanmaktadır.Son yıllarda köyümüzde mısır ve sebze yetiştiriciliği ağırlık kazanmıştır.

Akdeniz iklim kuşağında bulunan köyün tarım alanları düz ova şeklinde, dağlık kesimleri ise fundalıklarla kaplıdır.

Köyümüzün kendine has yemek kültürü olmayıp Yörük kültüründen kaynaklı olarak önemli günlerde gözleme çeşitleri,keşkek, topalak,etli nohut ve ağırlıklı olarak sebze ağırlıklı yemekler yapılmaktadır.

Geleneksel el sanatları (patik,kazak,çeyizlik el örmeleri vb.) köyümüzde yapılmaktadır.

Köyümüz İlköğretim Okulunda 139 öğrenci mevcudu olup ücretli , sözleşmeli ,kadrolu olmak üzere 16 öğretmeni bulunmaktadır.

Okuma-yazma oranı % 99'dur. Örf ve adetlerine bağlı, Yörük kültürünü sürdüren tipik bir Anadolu köyüdür. Köyde; İlköğretim Okulu, cami, muhtarlık binası bulunmaktadır.


 

İLETİŞİM BİLGİLERİ:
Karakuyu Mahalle Muhtarı : Mustafa COŞĞUN

 

 
 
 
 
                
 
 
 
 
     

 

Kasım Paşa Mah. Atatürk Cad. 35470 Menderes/ İZMİR
Tel : 0 232 782 14 44 e-posta:menderes@icisleri.gov.tr