İZMİR İLİ
MENDERES İLÇESİ
EFEMÇUKURU MAHALLESİ

 

 

1- KÖYÜN TARİHÇESİ : Köydeki en eski yapı 600 yıllıktır. Köylüler Yunan işgali sırasında, köyü teslim almak için gelen düşmanlara çifteyle ateş edip bir tanesini öldüren Halil Has Efe'nin torunları olduklarını söylerler ve haklı olarak övünürler. Halil Efenin köyün içinden sade bir yurttaş olduğunu, çeteciliğinin olmadığını anlatırlar.

Efemçukuru Halil Efenin direnişi sayesinde, Yunanlılara teslim olmamış, hep bağımsız kalmış bir köydür, bu nedenle kurtuluş tarihi yoktur.

 

2- KÖYÜN COĞRAFYASI :. Menderes ilçesine 22, İzmir'e 42 km uzaklıktadır. Çevresi tepelik ve ormanlık arazidir. Uzaktan Seferihisar Körfezini görür.

 

3-KÖYÜN ÖZELLİKLERİ : Çam ormanlarıyla çevrili havası temiz yaşanabilinir bir köydür.

 

4- KÖYDE BULUNAN TARİHİ TURİSTİK YERLER : Yoktur.

 

5- EL SANATLARI : Köyümüze has el sanatı bulunmamaktadır.

 

6- YEME İÇME KÜLTÜRÜ : Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

 

7- KÖYÜ DİĞER BÖLGELERDEN AYRI KILAN UNSURLAR:

 

a- Yerleşim olarak sakin bir köy olması.

b- İnsanların cana yakın ve sıcakkanlı, misafirperver olması.

c- Ege Bölgesinin en güzel sofralık enfes üzümünün yetişmesi.

d- Tuprag altın madenin köyümüz sınırları içerisinde bulunması.

 

8-KÖYDE BULUNAN KAMU KURUM VE KURULUŞLAR:

 

a- İlkokul 1-2-3 Sınıflarda Toplam 19 Öğrenci var. (4. ve 5. sınıflar taşımalı sistem ile Dereköy Mahallesine taşınmaktadırlar.) 1 Adet Öğretmen Bulunmaktadır.
b- Cami (1 Adet İmam-Hatip bulunmaktadır.)

c- Efemçukuru Tarımsal Kalkınma Kooperatifi

d- Efemçukuru Köyü Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği.

 

8- KÖYDE YETİŞEN ÜRÜNLER VE GEÇİM KAYNAĞI :

 

a-Zeytin

b-Bağcılık

c- Meyve (Armut)

 

Köy için 1995 yılına kadar hayvancılık önemli bir kesin kaynağıydı ancak, Orman Bakanlığı'nın keçilerin genç fidanlara zarar verdiği gerekçesiyle, ormana keçi girmesini yasaklaması hayvancılığı bitirmiştir. Köylü, Orman Bakanlığı ile aynı görüşte değildir, keçilerin değil ormana zarar vermek, yarar sağladığı ve orman yangınlarına engel olduğunu iddia etmektedirler. Onlara göre keçiler otu kırmaktadır. "Ormanı keçi körlemez, kibrit körler" demektedirler. Kurbanlık koyun dışında, küçük baş hayvan kalmamıştır.

En önemli ürün Alfons tipi sofralık siyah üzümdür. Yıllık üretim 2.000 - 2.500 ton arasındadır. 15 yıl öncesine kadar beyaz rezaki de önemli oranda yetiştiriliyordu. 2008 itibarıyla pek kalmamıştır.

Köyde tarımsal amaçlı kalkınma kooperatifi vardır ancak zayıftır. Hiç aracı yoktur. Üzüm satış yeri vardır ancak yol üstü bir köy olmadığından satış tüccara yapılmaktadır. Oysa 7. sınıf olarak değerlendirilen bu topraklar üzerinde dünyanın en güzel üzümleri yetişmektedir. Buradaki bağlar direksizdir ve sulanmazlar.

2007'de başlayan doğal tarım toplam üretimin %50'sine ulaşmıştır. Köylüler eskiden beri üretimde toz kükürt ve göktaşı dışında bir kimyasal kullanmadıklarını bu nedenle ürünlerinin zaten doğal ancak artık sertifikalı olduğunu belirtmektedirler. Doğal tarım uygulamasıyla birlikte gübre kullanımı da bitmiştir.

 

Bunun yanında Köyümüz sınırları içerisinde açılan Tuprag altın madeninde köyümüzden birçok genç çalışmaktadır.

 

9- FESTİVAL VE BENZERİ ETKİNLİKLER : Her Yıl Üzüm Festivali Yapılmaktadır.

 

İLETİŞİM BİLGİLERİ:
Efemçukuru Mahalle Muhtarı : Kazım KARAKUŞ

 

 
 
 
 
                
 
 
 
 
     

 

Kasım Paşa Mah. Atatürk Cad. 35470 Menderes/ İZMİR
Tel : 0 232 782 14 44 e-posta:menderes@icisleri.gov.tr