İZMİR İLİ

MENDERES İLÇESİ
ATAKÖY MAHALLESİKöyümüzün tarihi yaklaşık 150 yıllık tahmin edilmektedir. Köyümüzün güneyi, kuzeyi, batısı ormanlık çam ağaçları ve dağlarla çevrilidir doğusunda tarım arazileri bulunmaktadır. Köyümüzün içme suyu doğal kaynak suyudur ve köyümüz bolca çam havası almaktadır. Yeme içme kültürümüz köyümüz yörük köyüdür özellikle düğünlerimizde geleneksel keşkek, topalak, aşure gibi yemek kültürü devam etmektedir. Köyümüzde 2007-2008 yıları arasında yapılan tarımsal amaçlı sulama göletimiz bulunmaktadır, köyümüzün arazilerinin birçoğu bu sulama göletinden faydalanmaktadır.

Köyümüzde tüzel kişiliğimize ait bir köy konağımız vardır, köyümüzün halı sahası vardır, yanında çocuk oyun parkı bulunmaktadır halı sahanın yanında betonarme tribün bulunmaktadır köy tüzel kişiliğimize ait 20 dönüm yaklaşık 1000 ağaç zeytinlik tesisimiz vardır köy tüzel kişiliğimize ait süt toplama merkezi bulunmaktadır. Köyümüzde ilköğretim okulu bulunmaktadır ilköğretim okulunda 15 öğretmen görev yapmakta ve 300 talebemiz vardır yeni ana sınıfı yapılıyor 04.10.2010 tarihi itibariyle temeli atılmıştır sınıf inşaatı devam etmektedir en yakın zamanda hizmete açılacaktır.

Köyümüzde 2 adet cami vardır ve camilerimizde hocaları mevcuttur. Köyümüzde sağlık evi bulunmaktadır kadrolu ebemiz vardır haftada 2 gün aile hekimimiz gelmekte ve sağlık evinde hizmet vermektedir. Köyümüzde tarım kredi kooperatifi, tarımsal kalkınma kooperatifi, yaş meyva zebze kooperatifi, sulama kooperatifi vardır. Köyümüzün ilçeye uzaklığı 20 kilometre ile uzaklığı 45 kilometredir köyümüz ulaşımını ilçeye ve il merkezine minübüsçüler kooperatifi araçları ile sağlamaktadır. Köyümüzün geçim kaynağı seracılık ve büyük baş ve küçükbaş hayvancılık ile sağlanmaktadır seralarda yazın salatalık domates kışın roka, maydanoz ve marul yetiştirilmektedir.


İLETİŞİM BİLGİLERİ:
Ataköy Mahalle Muhtarı :Hüseyin BALCI
 

 
 
 
 
                
 
 
 
 
     

 

Kasım Paşa Mah. Atatürk Cad. 35470 Menderes/ İZMİR
Tel : 0 232 782 14 44 e-posta:menderes@icisleri.gov.tr