İZMİR İLİ
MENDERES İLÇESİ
KÜNER MAHALLESİ

 


Oğuzların Bozok Koluna Bağlı Beydili Boyuna bağlı olan ve Suriye'de Anese Kabilesi ile çatışarak Toroslar ile Batı Anadolu arasında Yörüklük yapan Obamız Sultan Hamit Döneminde zorunlu iskân gereği Beyköy(Eski Şaşa)'da Edil Kavağı denilen mevkide çadır kurup yerleşmişlerdir. Şaşal'da Küner'deki Çıtırtepe Mevkiine kadar olan arazi Kör Hacı Hüseyin ve Oğlu Hacı Mehmet Bey adına Sultan Hamit döneminde vergilendirilmiştir.

Hacı Ahmet Bey Beyköy'den 1850'li yıllarda ayrılarak Künerlik denilen şimdiki Küner Köyüne gelip çadır kurmuş, Develi'de yaşayan yerli Rumlardan usta getirtip ev yaptırmıştır. Oğlu Ahmet Bey 1880 doğumlu olup, köyün resmi statü kazanmasında, İstiklal Harbi öncesinde etraf dağlarda hayvancılık ve kömürcülük yapan ahaliyi köye toplayıp dirlik kurmuş ve obamızın son beyi olan bu kişi 1962'de ölmüştür.

Küner Türkçe bir sözcük olup, günde eren anlamındadır. Fıstık Çamı kozası Mayıs-Haziran aylarında güneşin etkisiyle açılır(erer). Orta Asya Lehçelerinde Gün yerine Kün kullanılır.

 
 

İLETİŞİM BİLGİLERİ:
Küner Mahalle Muhtarı : Ahmet KAHYA
Telefon : 0 533 742 89 47

 

 

 
 
 
 
                
 
 
 
 
     

 

Kasım Paşa Mah. Atatürk Cad. 35470 Menderes/ İZMİR
Tel : 0 232 782 14 44 e-posta:menderes@icisleri.gov.tr