KADIN ÇİFTÇİLERLE EL ELE TURUNÇGİLLERDE BİYOTEKNİK MÜCADELE KAPANIŞ VE SERTİFİKA TÖRENİ
Kadın Çiftçilerle El Ele Turunçgillerde Biyoteknik Mücadele Kapanış ve Sertifika Töreni Özdere Aria Claros Otelde İlçe Kaymakamımız Bahri TİRYAKİ, Selçuk Kaymakamı Ekrem İNCİ, Selçuk Belediye Başkanı Yrd. Doç. Dr. Dahi Zeynel BAKICI, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Musa BAKAN, Bornova Zirai Araştırma Enstitü Müdürü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Şube ve İlçe Müdürleri, Menderes ve Selçuk İlçe Ziraat Odası Başkanları, çiftçilerin katılımı ile gerçekleştirildi.
Programda protokol konuşmalarının ardından 24 kadın üreticiye sertifikaları dağıtıldı.
Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi kapsamında 2018 yılında, tarımsal kalite ve verimi artırmaya yönelik tarımsal yeniliklerin kadın çiftçiler odak noktası alınarak yaygınlaştırılması ve farkındalık oluşturulması amacıyla sekretaryası İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen, İzmir Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliği ile İlçemizde 17 kadın mandarin üretimiz ve Selçuk İlçesinde 7 kadın mandarin üretici olmak üzere toplamda 24 kadın çiftçi ile birlikte “Kadın Çiftçiler Elele Turunçgillerde Biyoteknik Mücadele” projesi toplamda 330 dekar alanda yürütüldü.
Bu projeyle kadın çiftçilere eğitim programları, uzun-kısa süreli kurlar, çiftçi toplantıları, demonstrasyonlar, tarla günleri ve teknik gezi düzenlenmiş konu uzmanlarınca teorik ve pratik eğitimlerin yanında Akdeniz Meyve sineği ile mücadele için KHTY (kitle halinde tuzaklama yöntemi) için tuzaklar dağıtılarak biyoteknik mücadelenin avantajlarıyla tanışmaları, görerek öğrenmeleri ve bilinçlenmeleri sağlandı.
2018 yılı için Menderes ve Selçuk İlçelerimizde uygulanan proje kapsamında, Akdeniz Meyve sineği mücadelesinde yoğun olarak kullanılan kimyasalların azaltılması, canlılar arasında var olan doğal dengenin bozmasının önlenmesi, ürünlerde kalıntı bırakarak dış satımlarda sorunlara önüne geçilmesi, zirai ilaçların yoğun kullanılmasının önlenerek toprağa, suya ve havaya yol açtığı zararların önüne geçilmesi hedeflendi.
 
 
 
 
 
                
 
 
 
 
     

 

Kasım Paşa Mah. Atatürk Cad. 35470 Menderes/ İZMİR
Tel : 0 232 782 14 44 e-posta:menderes@icisleri.gov.tr