Jandarma Teşkilatının 176. Kuruluş Yıldönümü Kutlandı

İzmir Valiliği (BHİ) Jandarma Teşkilatının 176. Kuruluş yıldönümü İzmir Valisi Mustafa Toprak'ın katıldığı törenle kutlandı.

İzmirİlJandarmaKomutanlığı'nın Buca ilçesindeki kışlasında düzenlenen kutlama etkinliğine, İzmir Valisi Mustafa Toprak ve eşi Av. Selime Toprak, eski Genelkurmay BaşkanıHilmi Özkök ve eşi Özenç Özkök, EgeOrdusu Komutanı Orgenaral Galip Mendi ve eşi Merih Mendi,Jandarma Komando Okulları ve Eğitim Merkezi Komutanı Tümgeneral Yusuf Kaya ve Eşi, İzmir Büyükşehir BelediyesiBaşkan Vekili SırrıAydoğan ile İl Jandarma Komutanı Jandarma Kurmay Albay İbrahim Aydın, İlçemiz Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu ve diğer ilçe Kaymakamlarının katılımları ile birlikte İl Jandarma Komutanlığı Personeli, Erbaş, Er ve Aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan tören,FoçaKomandoOkulu Gösteri Tatbikat Bölüğünün silahlı hareket gösterisi ile devam etti. Daha sonraJandarmaAsayiş ve Trafik timleri tören geçişinde protokolü selamladı. SanatçıÇiğdem Tunç'un da konser verdiği tören,KuşadasıFolklor Araştırma Derneği'nin dans gösterisi veİzmirDevlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu'nun konseri ile sona erdi.

Etkinlik sonrası açıklama yapan Vali Toprak, ''Bugün milletimizin huzuru, asayişin temine ve devletimizin güvenliği için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayarak canla-başla hizmet veren, tarihi şan, şeref ve başarılarla dolu, temel kurumlarımızdan Jandarma Teşkilatımızın kuruluşunun 176. Yıldönümünü kutlamanın, haklı gurur ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz.

Türk Milletinin bağrından çıkmış, kamu düzeninin korunması ve kollanması çalışmalarında mesai mefhumu gözetmeksizin her zaman milletimizin hizmetinde olan değerli teşkilat mensuplarımızın jandarma gününü kutluyorum. Toplumun huzurunu, bireylerin mutluluğunu ve güvenliğini sağlamak devletin en önemli görevi olarak bilinmektedir. Bu kamusal hizmetin önemli bir parçası olan Jandarmamız; 176 yıldır zor koşullar altında dahi olsa üzerine düşen bu görevi başarıyla yerine getirmektedir. Bundan sonra da ülkemizin, yarınlarına güvenle bakan, yurttaşlarının gurur duyacağı, her alanda kalkınmış bir ülke durumuna gelmesi için aynı başarılı çalışmaları yapacağından asla tereddüt bulunmamaktadır. Toplumların gelişmesinde, kalkınmasında ve demokrasinin yerleşmesinde güvenliğin ve güvenlik hizmetleri kalitesinin önemli bir yeri bulunmaktadır.

Ülkeler arasındaki medeniyet yarışının tüm hızıyla devam ettiği günümüz dünyasında toplumların gelişmişlik düzeyi artık insan hak ve özgürlüklerine gösterilen saygıyla ölçülmektedir. Bu bakımdan gelişmiş demokratik ülkelerde güvenlik birimleri, bireysel hak ve özgürlüklerin güvencesi olarak görülmektedir. Bugün hem Jandarmamızın hem de Polisimizin, tüm demokratik hukuk devletlerinde olduğu gibi, sadece suç ve suçluyla değil, aynı zamanda bireye saygı, temel hak ve özgürlüklerin güvence altına alınması gibi değerleri esas alan bir anlayışla görev yapmakta olduğu büyük bir memnuniyetle müşahede edilmektedir. Bununla birlikte günümüz dünyasının, bilişim teknolojilerinin sosyal hayatın her alanında kalıcı değişiklikler yarattığı bir süreçten geçtiği bilinmektedir. Yaşanan gelişmeler karşısında Jandarma Teşkilatımız da, organizasyon, insan kaynakları, teknoloji ve alt yapı yönünden çağın gerekleri doğrultusunda sürekli yenilenmekte ve gelişmektedir. Memnuniyetle ve büyük bir gururla belirtmeliyim ki, Jandarma Teşkilatımızın kendini geliştirerek başarısını sürekli kılmanın gereklerini yerine getirme azim ve kararlılığı takdirle izlenmektedir.

Bu azim ve kararlılık Yüce Türk Milletine güven vermektedir. Bilgiyi, beceriyi, gelişmiş teknolojiyi kullanarak, hukuk kuralları içinde adalet, eşitlik, sabır, hoşgörü ve nezaket çerçevesinde sunulan asayiş ve emniyet hizmetlerinde sağlanan başarı, yüce Türk milletinin göğsünü kabartmaktadır. Milletimiz şunu da gayet iyi bilmektedir ki, Türk Jandarma ve Polis teşkilatlarının mensupları hizmet sunumunda, Anayasamızın, herkesin dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayrım gözetmeksizin kanun önünde eşit olduğu ilkesi doğrultusunda tam bir tarafsızlık içerisinde görev yapmaktadır.

Jandarma Teşkilatımızın 176. Kuruluş yıldönümünü kutluyorum, görev yapan her kademedeki Jandarma Teşkilatımız mensuplarını takdirle selamlıyorum. Aile fertleri ile birlikte sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum. Kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Vatan ve görev uğruna hayatlarını feda eden şehitlerimizi bir kez daha minnet ve rahmetle anıyorum. Vatanımızı bağımsız bir şekilde bize emanet ederek geleceğe yürümemizi sağlayan büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ve ülkemizin bağımsızlığı uğruna geçmişimizde katkı sağlayan tüm insanlarımızı da bir kez daha rahmetle anıyoruz. Aziz şehitlerimizin bize kutsal bir emanet olarak bıraktıkları ailelerine ve yakınlarına da sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Bu vesile ile ben, hem İl Jandarma Komutanımızın şahsında tüm ilçe jandarma komutanlarımız, karakol komutanlıklarımız ve emrindeki tüm personele ilimizde de mal ve can emniyetini, insan hak ve hukukunu korudukları için özellikle teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Bu vesile ile tüm jandarma teşkilatımızın çalışmalarında her bir alanda olduğu gibi yapmış oldukları katkılarla bu noktadaki eksiklikleri gidermeye çalışan mülki idare amiri Kaymakam arkadaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Güvenlik birimleri arasındaki koordinasyon ve işbirliğinin sağlanması, Jandarma teşkilatı ve Emniyet teşkilatı arasında oluşturulan güven nedeniyle de Emniyet teşkilatımıza da teşekkür ediyorum. İlimizin huzur, güven ve asayişinin sağlanmasında 24 saat gece gündüz, yağmur çamur, kar kış demeden canı gönülden her türlü gayretini ve meşakkatli ortama rağmen özverisini gösteren jandarma teşkilatımızın siz değerli neferlerini ve her bir ilçedeki, karakoldaki, sınırdaki tüm personeli bir kez daha şükranlarımla selamlıyorum. 176. Kuruluş yıl dönümü ülkemize, milletimize, jandarma teşkilatımıza personelimize, herkese hayırlı ve uğurlu olsun'' dedi.

 
 
 
 
                
 
 
 
 
     

 

Kasım Paşa Mah. Atatürk Cad. 35470 Menderes/ İZMİR
Tel : 0 232 782 14 44 e-posta:menderes@icisleri.gov.tr